Sekcja Makabi

Pomiędzy miejscem pracy a naszym domem istnieje przestrzeń do odpoczynku – spędzania czasu wolnego i budowania więzi z otoczeniem. Syrenka jest Miejscem Aktywności Lokalnej. MAL to możliwość bezpłatnego korzystania z oferty lub przestrzeni różnych miejsc położonych blisko domu. Działania w ramach naszego MAL-u prowadzą pasjonaci.

Makabi w Syrence powstało dzięki kontaktom z warszawskim JCC. Wprawdzie dawne stowarzyszenie nie posiadało sekcji wioślarskiej a jedynie wypożyczalnię kajaków na Saskiej Kępie, ale to dzięki Syrence możliwy był powrót nad Wisłę. Sekcja powstała w 2020 r. i zrzesza ok. 20 osób.

Dawne Makkabi, czyli Żydowskie Towarzystwo Gimnastyczno-Sportowe to klub założony po wkroczeniu Niemców do Warszawy w 1915 roku. Nazwę swą czerpał z tradycji Judy Machabeusza, założyciela legendarnej dynastii żydowskiej w Judei w II wieku p.n.e. Warszawska Makkabi szybko stała się inicjatorką powołania ogólnopolskich struktur sportu żydowskiego, od 1930 roku działających pod nazwą Związek Żydowskich Towarzystw Gimnastycznych i Sportowych „Makkabi” w Polsce. W 1927 roku Makkabi zrzeszała około 600 członków.