Międzynarodowe wyścigi długich łodzi na Wiśle. Wioślarska Bitwa Warszawska za nami

26 września 2020 roku na Plaży Praskiej odbyły się 10 regaty o Puchar Wisły, w tym roku połączone z obchodami 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej. 22 osady wioślarskich ósemek ścigały się na dystansie 850 metrów wytyczonym pomiędzy mostem Gdańskim a mostem Śląsko-Dąbrowskim. Czas na krótkie podsumowanie.

Osada Syrenka 1 odbiera brązowy medal WBW 2020

Zawody Wioślarska Bitwa Warszawska, 10 Puchar Wisły, rozegrano, pomimo niskiego stanu wody w rzece, w sobotę 26 września 2020 roku. Są one cyklicznie organizowane przez Towarzystwo Wioślarskie Syrenka już od wielu lat. W tym roku regaty zyskały dodatkową oprawę historyczną, gdyż były ostatnim akcentem obchodów 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej. Z tej okazji miały także rangę międzynarodową, wzięły w nich udział 3 ósemki z niemieckiego Karlsruhe.

22 osady startowały w biegach w systemie pucharowym – eliminacje i finał, w 3 kategoriach: Masters, Licea i Amatorzy. Pierwszy bieg, w kategorii Masters, poprzedziła prezentacja na wodzie osady klubu Makabi Warszawa. Żydowskie Towarzystwo Gimnastyczno-Sportowe Makabi działało w stolicy od 1915 roku (do 1940). Miało własną przystań nad Wisłą. Klub reaktywowano w 2014 roku. Od 4 miesięcy sekcja Makabi – dzięki pomocy Towarzystwa Wioślarskiego „Syrenka” trenuje na ósemce. Po 81 latach przerwy. Ich prezentacja miała na celu zademonstrowanie powrotu klubu do tradycji wioślarskiej. Prezentacja była komentowana szeroko przez prowadzącego zawody dziennikarza TVP Macieja Kurzajewskiego.

Kategoria Masters dla WRC

Jako pierwsze do rywalizacji przystąpiły ósemki w kategorii Masters. W rywalizacji wystąpiły osady: Warsaw Rowing Club (WRC) 1, Warsaw Rowing Club 2, Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie (WTW) Weterani oraz Karlsruher RUDER-TEAM Masters. Zdecydowanymi zwycięzcami ekscytującego biegu okazali się zawodnicy z pierwszej osady klubu Warsaw Rowing Club. Drugie miejsce zajęła ósemka weteranów Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego, a trzecie goście z Niemiec – osada Karlsruher RUDER-TEAM.

Wśród liceów górą warszawski Staszic

W drugiej odsłonie zawodów wzięli z kolei udział wioślarze z warszawskich i wrocławskich Liceów Ogólnokształcących. Wystąpiły reprezentacje warszawskich szkół licealnych: XIV L.O im. Stanisława Staszica, XXVII Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Czackiego, XIX Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Warszawy, Liceum Ogólnokształcące nr XVIII im. Jana Zamoyskiego, VIII Liceum Ogólnokształcące im. Władysława IV. Do warszawskiej stawki dołączyły też dwie osady z Wrocławia reprezentujące Liceum Ogólnokształcące nr X im. Stefanii Sempołowskiej – osada męska i żeńska.

Z dwóch półfinałów do finału dostały się 4 osady: XIV L.O im. Stanisława Staszica, XXVII Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Czackiego, VIII Liceum Ogólnokształcące im. Władysława IV i osada męska  Liceum Ogólnokształcące nr X im. Stefanii Sempołowskiej z Wrocławia. Ekscytujący finał i złoty medal zdobyła osada Liceum Staszica, drudzy byli wioślarze z Wrocławia, a na najniższym podium znaleźli się zawodnicy z VIII Liceum Ogólnokształcące im. Władysława IV. Niespodzianką była słaba postawa wioślarzy z Liceum Czackiego z Warszawy. Podobno spowodowana kłopotami technicznymi z łodzią. Niespodziewanym akcentem zawodów licealnych było zderzenie z boją wioślarek z Liceum Ogólnokształcącego nr X im. Stefanii Sempołowskiej. Przygoda skończyła się uszkodzeniem łodzi. Na szczęście nic nikomu się nie stało.

Jak płynęli amatorzy ?

Zawody zamknęła rywalizacja osad amatorskich. W kategorii juniorów oba złote medale zdobyły osady niemieckie z Karlsruhe – chłopcy i dziewczęta z Karlsruher RUDER-TEAM pobili osady klubu Pegaz Wrocław oraz UKS Millenium Wrocław.

Po juniorach do rywalizacji przystąpili dorośli. Wystąpiły 2 osady gospodarzy imprezy: TW Syrenka 1 i TW Syrenka 2. Ponadto osada reprezentująca WTW, dwa zespoły WRC, drużyna firmy Impact, która trenuje z Syrenką oraz Cyklofani z Opola.

W pierwszym półfinale zwyciężyła osada WTW, przed Syrenką 1. Niespodzianką biegu była jednak długo prowadząca osada Cyklofanów z Opola, którym na finiszu zabrakło trochę kondycji.  W drugim półfinale Amatorów zwyciężyła osada  WRC 1, przed Impact i drużyną Syrenka 2, która zamknęła stawkę.

Wielki finał bezapelacyjnie i z dużą przewagą padł łupem osady WRC 1. Pasjonująca rywalizacja o srebrny medal rozegrała się pomiędzy osadą WTW i Syrenka 1. Na finiszu, rzutem na taśmę, bieg na swoją korzyść rozegrała osada WTW. Finałową Stawkę zamknęła osada Impact.

Przebieg zawodów na bieżąco komentował ze sceny znany dziennikarz TVP Maciej Kurzajewski. Jego komentarz był na żywo transmitowany na Facebooku. Uczestnicy regat mogli w trakcie zawodów skorzystać z przygotowanego bufetu. Wszyscy otrzymali także pamiątkowe koszulki. Goście z Niemiec po zawodach udali się na zwiedzanie Warszawy, a kolejnego dnia wzięli udział w specjalnym programie edukacyjnym poświęconym przebiegowi Bitwy Warszawskiej.

Zawody „Wioślarska Bitwa Warszawska” to dziesiąta edycja regat o Puchar Wisły, które są organizowane od lat przez Towarzystwo Wioślarskie Syrenka. Towarzystwo Wioślarskie Syrenka to warszawski, amatorski klub sportowy istniejący od 2012 roku. W TW Syrenka można uprawiać wioślarstwo jako amatorską aktywność fizyczną oraz brać udział w wydarzeniach kulturalnych oraz sportowych organizowanych przez klub. Zawody „Wioślarska Bitwa Warszawska” były finansowane przez Narodowy Instytut Wolności oraz Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Pobyt osad z Niemiec sfinansowała Fundacja Współpracy Polsko Niemieckiej.

Kontakt Prasowy
Paulina Kagankiewicz
Towarzystwo Wioślarskie Syrenka
Email: kagankiewicz.paulina@gmail.com
Tel: 511107857