Od czego zacząć?

Prowadzimy szkolenia wioślarskie na łodziach wyczynowych i szkoleniowych typu hamburka. Więcej informacji udzielimy w mailu:  twsyrenka@twsyrenka.pl

Tak wygląda szkółka wioślarska na łodzi treningowej.

Wioślarstwo jest sportem budującym siłę i wytrzymałość. To dyscyplina która angażuje całe ciało, wszystkie największe grupy mięśniowe.
Wiosłowanie należy do grupy tzw. ćwiczeń aerobowych. Ćwiczenia aerobowe czyli inaczej tlenowe, otrzymały swoją nazwę od sposobu w jaki organizm pozyskuje energię podczas ich wykonywania. Dzięki temu, że mięśnie otrzymują odpowiednie ilości tlenu, mogą one czerpać energię ze spalania związków takich jak tłuszcze i białka. Dlatego też ten typ ćwiczeń poleca się często osobom chcącym zrzucić kilogramy. Aby trening był treningiem aerobowym, puls nie może być zbyt wysoki. Z drugiej strony, aby trening był skuteczny, musimy jednak zmobilizować nasze ciało to pracy.

Najefektywniejsze tętno dla wiosłowania aerobowego to od 60% do 85% maksymalnego tętna. Poziom aktywności wioślarza powinien zależeć od tego jaki jest jego stopień zaawansowania.  Początkujący powinni zacząć od dolnego progu i wraz ze wzrostem wydajności mogą trenować coraz intensywniej. Jeżeli celem ćwiczeń jest zrzucenie wagi, wioślarz powinien utrzymywać się przy dolnej granicy – ćwiczyć bez dużego wysiłku, ale przez dłuższe okresy (od min. 0,5h do 1,5h). Jeśli chcemy przede wszystkim zwiększyć swoją wydolność możemy trenować bardziej intensywnie.

Treningi wioślarskie rozwijają i wzmacniają układ krwionośny, dotleniają organizm i poprawiają metabolizm. Osoby trenujące wioślarstwo lepiej śpią, lepiej się czują i mają większą zdolność koncentracji, a co najważniejsze, posiadają więcej sił witalnych.

Treningi Syrenki odbywają się codziennie, na odcinku ok. 10 kilometrów Wisły, pomiędzy mostami Siekierkowskim i Gdańskim. Dla mniej zaawansowanych trening rozpoczyna się od wiosłowania w górę rzeki pod prąd, a kończy rozluźniającym spływem w kierunku powrotnym do miejsca startu na przystań. Bardziej zaawansowani wiosłują w dowolnych kierunkach i przy każdej pogodzie.

Wioślarstwo jest dyscypliną w której technika wiosłowania ma fundamentalne znaczenie. Płynąc technicznie dopłyniemy dalej. Ciało wioślarza w połączeniu z przesuwnym siodełkiem wykonuje dość złożone ruchy. Potrzeba wielu godzin treningu aby osiągnąć mistrzostwo.

Prawidłowa pozycja podczas wiosłowania w fazie pracy.