„Wioślarska Bitwa Warszawska” – zawody wioślarskich ósemek w 100 rocznicę „Cudu nad Wisłą”

Już 26 września 2020 roku odbędą się w Warszawie międzynarodowe regaty wioślarskich ósemek na Wiśle, które są ostatnim akordem tegorocznych obchodów 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920. Rozgrywanym naprzeciwko warszawskich bulwarów, pomiędzy mostem Gdańskim, a mostem Śląsko – Dąbrowskim vis-a-vis Multimedialnego Parku Fontann, zawodom można będzie kibicować z kawiarni i barów na bulwarach, a komentarzowi Macieja Kurzajewskiego przysłuchiwać się poprzez stronę na Facebooku TW Syrenka – organizatora zawodów. Zalecane lornetki !

Zawody „Wioślarska Bitwa Warszawska” zaczynają się o 10.30, a kończą około godziny 15.00 – 26 września 2020 roku. Zawodnicy będą wsiadać na łodzie z plaży na prawym brzegu Wisły, ale dzięki krótkiemu dystansowi oraz torom ulokowanym w nurcie Wisły wszyscy przechodnie i spacerowicze korzystający z Bulwarów Wiślanych będą mogli kibicować emocjonującej  rywalizacji wioślarzy i wioślarek.  Dzięki nowoczesnym środkom komunikacji, na profilu Facebook Towarzystwa Wioślarskiego Syrenka będzie można śledzić komentarz zawodów oraz dekoracje zwycięzców.

W rozgrywanej na dystansie około 1000 metrów rywalizacji weźmie udział ponad 20 osad, w tym 3 osady zagraniczne. Zawody rozegrane zostaną w kategoriach Masters (byli zawodnicy albo osady z byłymi zawodnikami), Licea (osady reprezentujące szkoły ponadpodstawowe z Warszawy i nie tylko) oraz Amatorzy (młodzieżowe i seniorskie osady uprawiające wioślarstwo jako hobby i rodzaj fitnessu).

Wioślarska Bitwa Warszawska rozgrywana będzie systemem pucharowym, a więc organizowane będą eliminacje i finał w danej kategorii, co w sumie przełoży się na ponad 10 emocjonujących biegów. W niektórych z nich weźmie udział nawet 6 osad ściągających się w bardzo spektakularnej dyscyplinie wioślarstwa jaką są wyścigi ósemek. Wszyscy znamy ikoniczne zawody rozgrywane pomiędzy uniwersytetami Oksford i Cambridge. Dzięki „Wioślarskiej Bitwie Warszawskiej” będziemy mieli okazję przyjrzeć się z bliska  pięknej rywalizacji długich łodzi w Warszawie.    

Tuż przed rozpoczęciem pierwszego biegu odbędzie się prezentacja (na wodzie) osady wioślarskiej Makabi Warszawa. Żydowskie Towarzystwo Gimnastyczno-Sportowe Makabi działało w stolicy od 1915 roku (do 1940). Miało własną przystań nad Wisłą. Klub reaktywowano w 2014 roku. Od 4 miesięcy – dzięki pomocy Towarzystwa Wioślarskiego „Syrenka” – wioślarze Makabi rozpoczęli treningi na ósemce. Po 81 latach przerwy.

„Wioślarstwo to sport w którym uzyskuje się najbardziej wszechstronny rodzaj ruchu angażujący praktycznie wszystkie partie mięśni, a szczególnie mięśnie głębokie odpowiadające za pionizację sylwetki. Jest to też sport aerobowy, sprzyjający budowaniu kondycji i utrzymaniu smukłej sylwetki. Poza tym wioślarstwo zapewnia niepowtarzalny kontakt z naturą oraz jest przeżyciem społecznym, sprzyjającym nawiązywaniu relacji. Zapraszamy więc wszystkich kibiców Wioślarskiej Bitwy Warszawskiej do uprawiania tej  pięknej dyscypliny sportu w naszym Klubie” – mówi Jarosław Lindquist, prezes Rady Nadzorczej  oraz główny trener TW Syrenka.

„Wioślarska Bitwa Warszawska” to także inicjatywa, która wpisuje się w działalność TW Syrenka, która polega na łączeniu kultury i sportu, zgodnie ze starożytnymi regułami harmonijnego rozwoju polegającymi na łączeniu przymiotów ciała i ducha. Dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko Niemieckiej na zawody przyjadą trzy osady z Niemiec. Ponad 30 wioślarzy weźmie udział nie tylko w rywalizacji, ale także w specjalnie dla nich przygotowanym programie kulturalnym, który pozwoli im na zapoznanie się z historią Wojny 1920 oraz Warszawy. Zdobytą wiedzę wywiozą potem na Zachód, kształtując opinię o Polsce, Warszawie i jej historii.       

Zawody „Wioślarska Bitwa Warszawska” to dziesiąta edycja regat o Puchar Wisły, które są organizowane od lat przez Towarzystwo Wioślarskie Syrenka. Towarzystwo Wioślarskie Syrenka to warszawski, amatorski klub sportowy istniejący od 2012 roku. W TW Syrenka można uprawiać wioślarstwo jako amatorską aktywność fizyczną oraz brać udział w wydarzeniach kulturalnych oraz sportowych organizowanych przez klub. Zawody „Wioślarska Bitwa Warszawska” są finansowane przez Narodowy Instytut Wolności oraz Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Pobyt osad z Niemiec finansuje Fundacja Współpracy Polsko Niemieckiej.

Kontakt Prasowy

Paulina Kagankiewicz
Towarzystwo Wioślarskie Syrenka
Email: Kagankiewicz.paulina@gmail.com
Tel: 511107857